• Piątek, 21 lutego 2020r.

Oświetlenie ogrodowe bez instalacji

Oświetlenie ogrodowe jest taką rzeczą, w którą z całą pewnością warto zainwestować. Właściwie dobrane i umieszczone w odpowiednich fragmentach ogrodu nie tylko ów ogród zdobi, ale zapewnia bezpieczeństwo i przyjemny wypoczynek wieczorami. W tym miejscu warto omówić kwestię oświetlenia zewnętrznego bez konieczności instalacji, bowiem ma ono wiele plusów.

Oświetlenie bez instalacji – jak to działa?

Mówiąc o oświetleniu bez instalacji, mówimy o oświetleniu solarnym. Zasada działania jest dość prosta. Lampy solarne to lampy, które pozyskują energię ze słońca. Energia ta jest następnie magazynowana i wykorzystywana do zasilania diod typu LED bądź świetlówek fluorescencyjnych (pierwsze rozwiązanie jest obecnie zdecydowanie bardziej popularne). W lampie znajduje się również bateria w postaci akumulatorka (czyli są to baterie wielokrotnego użytku). Jeśli chodzi o diody ledowe, producenci szacują, iż dioda taka może mieć żywotność nawet do 100 tys. godzin, czyli nieco ponad... 11 lat!

Kupując lampy solarne, warto zwrócić uwagę na to, jak długo świecą one po naładowaniu. Najlepiej zainwestować w lampy, które świecą dłużej, czyli do około 12 godzin. Warto także pomyśleć o zakupie lampy solarnej z czujnikiem zmierzchowym, która dzięki niemu będzie się wyłączać automatycznie, gdy nadejdzie dzień. Niezwykle łatwy jest również sam „montaż” lamp solarnych, bo lampę taką wystarczy wbić w ziemię – oprawa jest umieszczona na specjalnej „szpilce”.

Plusy oświetlenia solarnego

Plusów oświetlenia solarnego jest bardzo wiele. Sam już fakt tego, że lampy te nie wymagają poprowadzenia instalacji elektrycznej jest ogromną zaletą. Jak bowiem wiadomo, w przypadku montażu instalacji jest o wiele więcej pracy – należy po pierwsze sporządzić projekt instalacji elektrycznej, wynająć fachowca, który wykona wszystkie prace, których my, zgodnie z prawem, wykonać nie możemy na własną rękę. Przewody muszą być prowadzone dość głęboko pod ziemią, zatem rozkopanie ogródka jest konieczne. Tego rodzaju prace najlepiej wykonywać w czasie budowy czy dużego remontu domu. Lampy solarne wystarczy zaś po prostu umieścić w wybranym miejscu.

Naturalnie, bardzo dużą zaletą omawianego oświetlenia jest to, że nie zużywamy dodatkowo energii elektrycznej, więc po zakupie lamp nie ponosimy już żadnych kosztów. Jest to oczywiście rozwiązanie bardzo ekologiczne, zatem przyczyniamy się do ochrony środowiska, co jest obecnie rzeczą wyjątkowo potrzebną.

Ceny oświetlenia solarnego

Małe, najprostsze modele lamp solarnych wbijanych do ziemi możemy nabyć już za kilka złotych. Nieco większe i o większej mocy, za kilkanaście złotych. Doskonale sprawdzą się one do delikatnego podświetlania rabatek, krzewów etc. Jeśli zaś zależy nam na lampie mającej większą moc, dającej więcej światła (przy ścieżce, przy schodach wejściowych), powinniśmy zainwestować w większą lampę (np. o mocy 3-4 W). W zależności od parametrów bezpieczeństwa, stopnia ochrony, rodzaju materiału, lampy takie kosztują od około 100 do 400zł.

Share :

Może Cię zainteresować

Oświetlenie ogrodowe krok po kroku

Zaaranżowanie oświetlenia w ogrodzie nie jest sprawą prostą; co nie znaczy, że musi nas to przerosnąć. Dobrze...