• Piątek, 21 lutego 2020r.

Jak zamontować oświetlenie punktowe w suficie?

Oświetlenie punktowe jest obecnie bardzo chętnie i często wykorzystywane. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że oświetlenie takie doskonale doświetla między innymi miejsce pracy jak przykładowo blat roboczy albo miejsce odpoczynku. Oświetlenie punktowe, właściwie dobrane i zamontowane, może być wspaniałym elementem aranżacji wnętrza i będzie budować nastrój. Oświetlenie tego rodzaju można zamontować na podwieszanym suficie. Możemy wybrać do tego celu popularne lampy halogenowe czyli tak zwane oczka lub też spoty czyli listwy oświetleniowe albo reflektorki (także na halogenach lub tradycyjnych żarówkach).

Jeśli jeszcze nie mamy podwieszanego sufitu to oczywiście pierwszym krokiem jest jego wykonanie. Sufit taki możemy stworzyć z pomocą fachowca lub też samodzielnie, jeśli potrafimy. Kiedy sufit zostanie zamontowany musimy umieścić w nim oprawy halogenów, co możemy uczynić poprzez wycięcie otworów. Otwory te możemy wykonać zwykłym nożem bądź też wiertarką wyposażoną w otwornicę. Ważne jest jednak to, aby narysować koło przy pomocy cyrkla albo szablonu, tak by wielkość otworu odpowiadała wielkości oprawy lampy. Oczywiście wcześniej musimy mieć przygotowane przewody elektryczne, które podłączymy do kostki łączeniowej, oprawa lampy musi być podłączona do kostki zaciskowej transformatora (zamontowanego w suficie podwieszanym).

Kiedy już zamontujemy oprawę z żarówką halogenową musimy nałożyć pierścień sprężynujący zabezpieczający i możemy włączyć prąd. Na podobnej zasadzie co montaż halogenów odbywa się montaż spotów. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac wyłączyć dopływ prądu, co ma na celu zagwarantować nam bezpieczeństwo.

Share :

Może Cię zainteresować

Jakie oświetlenie do kuchni?

Projektowanie kuchni musi także uwzględniać dobrze dobrane oświetlenie. Szczególnie strefy robocze kuchni...