• Piątek, 21 lutego 2020r.

Jak założyć oświetlenie ogrodowe?

Sam zakup oświetlenia ogrodowego może być sprawą nawet dość przyjemną. Prawdziwy problem może pojawić się w chwili, gdy owo oświetlenie trzeba zamontować. Warto poznać najważniejsze kwestie związane z montażem oświetlenia zewnętrznego, aby później nie przeżyć szoku spowodowanego niewiedzą...

Bez fachowca ani rusz!

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale prawda jest taka, nie wszystko można zrobić samodzielnie, nawet jeśli teoretycznie ma się potrzebną wiedzę i umiejętności. W taki właśnie sposób rysuje się sprawa montażu oświetlenia zewnętrznego. Drobniejsze prace oczywiście możemy wykonać sami, możemy na własną rękę „wbić” w ziemię lampę solarną czy jakąkolwiek inną na baterie, akumulator. Nie możemy jednak samodzielnie poprowadzić instalacji elektrycznej. Jest to ściśle związane z prawem, które obecnie obowiązuje – złamanie go może skutkować licznymi nieprzyjemnościami.

Projekt to podstawa

Przede wszystkim, musimy posiadać odpowiedni projekt instalacji elektrycznej, a taki wykonać może wyłącznie osoba do tego upoważniona, posiadająca kwalifikacje. My z kolei możemy zająć się wszelkimi kwestiami „nie-elekrycznymi” takimi jak przykładowo zrobienie wykopu, wszelkie prace budowlane i murarskie itp. Wszelkie materiały wykorzystane do prowadzenia instalacji elektrycznej muszą być zgodne z wytycznymi w projekcie. O ile mniejszy problem jest z wykonaniem instalacji na elewacji i w tym podobnych miejscach, o tyle instalacja prowadzona w gruncie będzie wiązać się z rozkopaniem ogrodu i nieco dłuższym czasem.

Rodzaj oświetlenia a miejsce

Przy drzwiach wejściowych zdecydowanie najlepiej sprawdzą się kinkiety, półkinkiety oraz plafoniery. Chcąc oświetlić schody wejściowe, warto postawić na oświetlenie umieszczone w pionowej powierzchni stopni. Należy pamiętać o tym, iż światło nie może być zbyt intensywne, aby nie oślepiało, bo wówczas zostanie osiągnięty efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego. Podobnie jest w przypadku oświetlania alejek ogrodowych.

Na co zwrócić uwagę?

Trzeba pamiętać o tym, że im lepszej jakości materiały do wykonania instalacji elektrycznej zakupimy, tym większa jest szansa na to, że będziemy cieszyć się oświetleniem długi czas. To samo dotyczy samych lamp ogrodowych. Powinny one być wykonane z materiału porządnego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Warto jeszcze przed zakupem zwrócić uwagę na kwestię łatwości montażu, wymiany żarówek, aby nie okazało się po czasie, że do każdej najdrobniejszej sprawy trzeba będzie wzywać fachowca i płacić niemałe pieniądze.

Share :

Może Cię zainteresować

Jakie oświetlenie do kuchni?

Projektowanie kuchni musi także uwzględniać dobrze dobrane oświetlenie. Szczególnie strefy robocze kuchni...