• Piątek, 21 lutego 2020r.

Jak wymienić gniazdko elektryczne?

Dobrze wiemy, jak ważną i pierwszorzędna role w każdym domu oraz mieszkaniu gra bezpieczeństwo domowników. Jest to najważniejszy aspekt, który niekiedy jest dość trudny do zrealizowania. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli mamy dzieci, które jeszcze nie bardzo rozumieją, co np. kryje się w takim gniazdku. Nawet, jeśli pociechy są starsze, to nie zawsze zwracają uwagę na zagrożenie, jakie towarzyszy włączaniu suszarki czy lokówki, kiedy ma się mokre ręce. Dlatego też, trzeba wiedzieć nie tylko jak odpowiednio zabezpieczyć instalacje elektryczną, ale także jak zapobiegać wypadkom oraz dokonywać ewentualnych napraw.

Bezpieczeństwo instalacji zaczyna się na etapie zakładania jej. Jeśli już wtedy nie zadbamy o to, aby nie stanowiła ona zagrożenia, to później możemy mieć z nią problemy, a także dużo więcej roboty. Jeżeli na takich kwestiach się nie znamy to wzywamy osobę, która wie, co robić i jak zabezpieczyć elektryczność. Zakładanie gniazdek nie należy do szczególnie trudnych zadań. Jedynie, co musimy umieć, to zachować cierpliwość oraz ostrożność, aby sobie nie zrobić krzywdy.

Zdarzają się niekiedy takie sytuacje, że gniazdko ulegnie zepsuciu. Co wtedy zrobić? Wzywać specjalistę czy naprawić samemu? Jeśli samemu, to jak się za to zabrać? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, który poprowadzi Cię przez tajniki naprawcze.

Naprawiamy instalację

Jeżeli gniazdko jest nieestetyczne, uszkodzone czy nawet całkowicie wyrwane z puszki, jego wymiana nie jest specjalnie kłopotliwa. Jednak instalacja elektryczna, nie zawsze jest chętna do współpracy, jeśli nie jesteśmy wystarczająco ostrożni. W takim przypadku musimy przede wszystkim kierować się szczegółowymi zasadami bezpieczeństwa, które uchronią nas przed wypadkiem. Gdy wraz z wymianą gniazdka, niezbędna jest poprawa całej instalacji, to lepiej jest wezwać fachowca i samemu nie próbować naprawiać, jeśli się na tym nie znamy.

Kupno gniazda

Jeśli wybierzemy się do sklepu to zauważymy ogromne ilości produktów, których w większości nie znamy nazw ani przeznaczenia. Jednak w przypadku gniazdek, mamy u nas w Polsce, dwa podstawowe ich typy. Są to typ E oraz E/F. Pierwszy rodzaj jest wyposażony w uziemienie oraz najważniejszą część, zaś drugi posiada on również uziemienie, ale podłącza się je nie tylko do bolca, ale także dwóch klipów po dwóch stronach gniazda.

Montaż

Jeśli mamy w domu instalacje nowego typu, czyli TN – S, znajdziemy w ścianie przewody w liczbie trzech. Przewód o kolorze czarnym lub brązowym, podłączamy do lewego zacisku. Kolejny jest w kolorze niebieskim, który powinien znaleźć się w prawym zacisku. W przypadku zielono – żółtego, podłączamy do górnego przycisku.

 

 

Share :

Może Cię zainteresować