Jak nauczyć dziecko wiązać sznurówki? - nauka wiązania butów (sznurówek)

Dzieci rosną szybko, z każdym dniem stają się coraz bardziej samodzielne. W życiu malucha przychodzi ważny moment, w którym rozpoczyna się nauka samodzielnego wiązania sznurówek. Na początku jest to niełatwe wyzwanie, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby ułatwić zdobycie tej nowej umiejętności. Jak nauczyć dziecko wiązania sznurówek? – odpowiedź poniżej.

Nauka poprzez zabawę

Jeśli zastanawiasz się, w jaki najprostszy sposób można nauczyć pociechę wiązać sznurówki, być może warto wykorzystać zabawę. Nauka w tej formie okaże się przyjemnością dla malucha i będzie przebiegała bez niepotrzebnego stresu. Zanim przejdziecie do wiązania sznurówek na właściwych butach, najpierw przejrzyjcie zabawki. Być może znajdą się tam misie, które mają buty wiązane na sznurowadła. Niech dziecko najpierw spróbuje się z nimi uporać, a następnie po kilku próbach, można przejść do ćwiczenia na prawdziwym obuwiu.

Kolejnym sposobem jest tworzenie rymowanek, wierszyków albo piosenek, dzięki którym dziecku będzie łatwiej zapamiętać, jak wiązać buty. Tekst powinien być wesoły i możliwy do zapamiętania przez Twoją pociechę. Możesz również skorzystać z gotowych rozwiązań. Rymowankę ułatwiającą naukę tej czynności, o myszce Miki i Piki bardzo łatwo odnaleźć w internecie. To wesoły sposób na praktykę sznurowania butów.

Buty treningowe

Innym rozwiązaniem są buty treningowe, które ułatwiają dziecku naukę sznurowania. Nazywają się Small Foot, a rodzice coraz chętniej je wybierają. W zestawie jest także podstawka, dzięki której bucik nie przesuwa się podczas nauki. To dużo ciekawsza propozycja niż sznurowanie zwykłego obuwia. Small Foot nieco ułatwiają zadanie, dzięki drewnianym koralikom i grubym sznurówkom. Dziecku łatwiej stabilnie złapać takie sznurowadła i przeciągać je przez dostosowane koraliki. Dodatkowo kolorowe elementy sprawiają, że znowu jest to sposób nauki poprzez zabawę. Można wybrać spośród różnych możliwości, takich jak buty do piłki nożnej czy sneakersy. Produkt został wykonany z dobrej jakości materiałów, co gwarantuje jego długą żywotność. Small Foot są bezpieczne dla dzieci, przeznaczone dla tych, które ukończyły 3 rok życia. Każdy maluch poradzi sobie z wiązaniem tych butów treningowych.

Nauka wiązania butów może być nużąca, a porażki nie motywują do podejmowania kolejnych prób. Warto urozmaicić dziecku ten proces i spróbować ułatwić jego przebieg. Korzystnym rozwiązaniem jest nauka poprzez zabawę. Można użyć w tym celu zabawek, które posiadają buty, wykorzystać zabawne rymowanki albo użyć modeli treningowych, takich jak Small Foot. Nauka sznurowania jest trudna nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Czasami możesz mieć dosyć, ale pamiętaj, że trening czyni mistrza. Pozwól malcowi na naukę, nie okazuj zdenerwowania czy zniecierpliwienia. Pamiętaj również o tym, aby przygotowywać się do wyjścia z domu wcześniej. Dzięki temu unikniesz pośpiechu i konieczności wyręczania dziecka w sznurowaniu butów. Nie poganiaj i pozwól malcowi sznurować obuwie samodzielnie, nawet wówczas, gdy zajmuje to kilka albo kilkanaście minut.