• Piątek, 21 lutego 2020r.

Instalacja w ogrodzie - na co zwrócić uwagę?

​Projekt i montaż instalacji elektrycznej powinien być pierwszą rzeczą, jaką wykonamy w naszym ogrodzie. Wykonanie projektu na tym etapie nie jest prostym zadaniem, bowiem ogród jest żywym organizmem i jego kształt, podobnie, jak nasze pomysły, zapewne będzie się zmieniał. Pamiętajmy jednak, ze każdorazowe przesunięcie punktów świetlnych wiąże się niechybnie z koniecznością przekopywania ogródka, a więc z generowaniem zniszczeń i kosztów; mając to na uwadze, warto już na początku sporządzić dokładny plan, zostawiając sobie ewentualnie pole manewru w postaci możliwości rozbudowy instalacji. W tym celu warto zainwestować w mocniejszy bezpiecznik oraz grubsze przewody, umożliwiające późniejsze modyfikacje naszych pomysłów.

Elementem wartym rozważenia są słupki zasilające, do których będziemy mogli podłączać elektronarzędzia, takie, jak na przykład kosiarka, lub odtwarzacz muzyki, co może być przydatne w przypadku organizowania przyjęć.

Kolejną sprawą jest sterowanie. Najwygodniejszą opcją jest zamontowanie włączników wewnątrz domu, pozwalających na włączanie i wyłączanie poszczególnych obwodów, w zależności od naszych potrzeb i warunków pogodowych. Ciekawym rozwiązaniem jest także montaż wyłączników zmierzchowych lub ruchowych, włączających się samoczynnie.

Bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Powinniśmy używać wyłącznie kabli o odporności napięciowej izolacji 1 kV (symbol YKY). Należy też upewnić się, że izolacja nie jest żadnym miejscu uszkodzona, czy spękana. Przewody powinny być zakopane poniżej progu zamarzania gleby, a jednocześnie powyżej zwierciadła wód podziemnych; zwykle jest to głębokość ok. 70 cm. Ważne jest także, aby zachować odległość przynajmniej 80 cm od sieci wodociągowej oraz unikać kładzenia kabli w sąsiedztwie fundamentów i dużych drzew.

Ponadto, wszelki osprzęt elektryczny, powinien być bryzgoszczelny i posiadać stopień ochrony min. IP44; jeśli jest montowany w oczkach wodnych lub fontannach, szczelność powinna wynosić IP68. Poza tym, cały osprzęt powinien posiadać niezbędne oznaczenia, potwierdzające zgodność z polską normą bezpieczeństwa. Bardzo istotna jest także klasa ochronności; dla lamp ogrodowych powinna wynosić II, a dla lamp montowanych w oczkach wodnych – III.

 

 

Share :

Może Cię zainteresować

Oświetlenie ogrodowe krok po kroku

Zaaranżowanie oświetlenia w ogrodzie nie jest sprawą prostą; co nie znaczy, że musi nas to przerosnąć. Dobrze...

Oświetlenie ogrodowe bez instalacji

Oświetlenie ogrodowe jest taką rzeczą, w którą z całą pewnością warto zainwestować. Właściwie dobrane i...